Tehnički propis za sustave zaštite od djelovanja munje na građevinama koji je izašao u srpnju 2008. godine (N.N., br.87/08.) potaknuo je niz upita od projektanata, izvođača radova i ispitivača instalacija sustava zaštite građevina od munje. Na temelju tih upita zaključili smo da postoji potreba za jednim priručnikom koji bi na jednostavan način s konkretnim praktičnim rješenjima obuhvatio sva ova područja.
U ožujku 2010. godine stupio je na snagu i Tehnički propis o izmjeni i dopuni Tehničkog propisa za sustave zaštite od djelovanja munje na građevinama (N.N., br.33/10.) i on je obuhvaćen u priručniku.
Izdavač je angažirao eminentnog stručnjaka i suizrađivača navedenog tehničkog propisa, ali i popularizatora znanja o zaštiti od munje Ernsta Mihaleka, dipl. ing. elektrotehnike koji je napisao: PRIRUČNIK ZA PRIPREMU I IZVEDBU SUSTAVA ZAŠTITE OD MUNJE.
Priručnik sadrži tri glavne cjeline:
- Pripremne radnje, koordinacija i projektiranje sustava zaštite od djelovanja munje na građevine
- Izvođenje instalacije sustava zaštite od djelovanja munje na građevinu
- Pregled i ispitivanja sustava zaštite od munje.
Izdane su već neke knjige koje obrađuju problematiku sustava zaštite građevina od djelovanja munje. Autor ovog priručnika je napisao i knjigu koja obrađuje projektiranje sustava zaštite od munje, a prevoditelj je i nekih stranih izdanja. Međutim, ovaj priručnik nikako nije konkurencija tim izdanjima, nego je dapače nadopuna, gdje su na praktičan način predstavljena rješenja iz sva tri područja.
Ovaj priručnik je na jednom mjestu sakupio podatke nužne elektromonterima, inženjerima, projektantima i stručnjacima zaštite od požara i zaštite na radu.
Potreba za ovakvim priručnikom je tim veća što je slično, ali puno manje izdanje, zadnji puta objavljeno prije tridesetak godina.
No, možda je najvažnije što novi propis na jedan sasvim novi način tretira ovu problematiku u odnosu na stari propis o gromobranima koji je izašao prije četrdeset godina.
Osim toga, danas osim zaštite ljudi i objekta treba štititi razne osjetljive elektronske uređaje o čemu se u priručniku također govori. Priručnik sadrži i brojne praktične tablice, dijagrame i popise normi koje reguliraju ovu problematiku.
Odgovore na moguće dileme, uvijek na praktičan i upotrebljiv način dopunjen brojnim potrebnim tablicama i dijagramima, u relaciji s normama koje se odnose na sadržaj priručnika, naći ćete na jednom mjestu. Cjelovito i svrsishodno!
Glavna poglavlja Priručnika za pripremu i izvedbu sustava zaštite od munje su:
- Grmljavinske oluje
- Povijest razumijevanja munja i grmljavine
- Broj grmljavinskih dana
- Vanjski sustav zaštite i odabir sastavnica
- Patentne hvataljke i njihovi sustavi
- Sustavi uzemljivača
- Unutarnji sustav zaštite od munje
- Proračuni osnovnih zaštitnih mjera
- Procjena rizika
- Redoslijed pri projektiranju zaštite i suradnja projektantskog tima
- Regulativa i norme na području zaštite od munje